а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оштети

оштети
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 15333
1. Нанесе штета некому или на нешто.
Англиски: damage Албански: dëmtoj
Примери:
Постариот брат сакаше да го оштети помалиот.
Тешките товарни возила го оштетија патот.
2. (се оштети) Си нанесе штета, претрпи штета.
Англиски: damage Албански: dëmtoj
Изведенки
1. оштетува несв.
(се) оштетуваат
2. оштетување ср.
мн. оштетувања
глаг. им.