а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оќори

оќорат; оќори, оќорете; оќорев, оќореа; оќорел: оќорив, оќорија; оќорил; оќорен
Вид збор: Глагол, свршен
1. Hаправи некој да стане ќор.
Англиски: blind Турски: körletmek Албански: qorroj, verboj
Примери:
Тие го оќорија детето.
2. Стане ќор.
Англиски: blind Албански: qorrohem, verbohem
Примери:
Војникот оќоре од експлозијата.
Изведенки
1. оќорува несв.
оќоруваат
2. оќорување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК