а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оџагари

оџагарат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 42243
1. Отвори широко очи (од изненадување, од чудење, од страв).
Англиски: gaze Албански: hap sytë
Примери:
Ги оџагари очите.
2. (се оџагари) Погледне со широко отворени очи.
Англиски: gaze Албански: shikon me sy shumë të hapur
Примери:
Кога ја слушна веста за наградата, се оџагари.
Изведенки
1. оџагарува несв.
(се) оџагаруваат
2. оџагарување ср.
глаг. им.