а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

падавичар

мн. падавичари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12733
1. епилептичар
Англиски: epileptic
Употреба: Медицина
2. Лице што непотребно се паничи.
Изведенки
1. падавичарски прид.
падавичарскиот
2. падавичарски прил.