а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

падишах

(едн.) падишахот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6484
Tитула на некогашните персиски цареви, наследено кај Отоманските Турци како назив за султанот и на други монарси во некои средно-источни земји, Индија.
Англиски: emperor Турски: padişah
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК