а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пади

падат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 20652
Тера, истерува, изгонува, гони (некого да бега, да се изгуби, да исчезне од тоа место).
Англиски: chase away
Примери:
(прен.) Зарем син ти го падиш од дома?
Тој ги падеше лошите мисли од себе?
Изведенки
пуди несв.
дијал. и арх.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК