а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паднат

паднатиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 4075
1. (глаг. прид.) Оној што паднал.
Англиски: fallen
Употреба: Разговорно
Примери:
(разг.) Како од небо да е паднат.
Не сме паднати од Марс.
2. Загинат во борба, на војна.
Англиски: killed
Употреба: Разговорно
Примери:
Споменик на паднатите борци за слобода.
3. Морално паднат човек.
Употреба: Разговорно