а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

падобранец

мн. падобранци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 29135
1. Скокач со падобран.
Англиски: parachutist
2. Тој што не чека на ред, ами сака да земе нешто прекуред.