а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

падобран

мн. падобрани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14302
Направа во форма на купола од платно, свила или друг тенок материјал што служи за безбедно спуштање на човек или товар од голема висина.
Англиски: parachute
Примери:
Се спушти со падобран.
Скокна со падобран.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК