а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пае

пајат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Суши, проветрува рибарска мрежа.
Англиски: dry Албански: thaj, ter
Употреба: Дијалектен збор
2. (се пае) Се суши, се проветрува рибарска мрежа.
Англиски: air Албански: thahet, teret
Употреба: Дијалектен збор