а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паж

мн. пажови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 37111
Во средниот век - момче од дворјанско семејство, на служба кај феудалец или крал.
Англиски: page
Употреба: Историја
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК