а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пазарен

пазарни
Вид збор: Придавка
Ранг: 5197
1. Што се однесува на пазар.
Англиски: market Албански: pazari, tregu
Употреба: Економија
Примери:
пазарен ден
пазарна цена
пазарна инспекција
2. Што се однесува на пазарење.
Англиски: negotiated Албански: pazari, negosiuar
Примери:
пазарена цена