а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пазарење

мн. пазарења
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 14198
1. купување
Англиски: shopping Албански: blerje
Употреба: Економија
2. Договарање за цената при купување или продавање.
Англиски: negotiation Албански: bëj pazar
Употреба: Економија
3. Наемање за работа.
Англиски: employment Албански: pazar për punë
Употреба: Економија
4. Договарање за служба, работа.
Англиски: negotiation Албански: bisedime
Употреба: Економија