а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пазариште

Види и: пазар (м.)
мн. пазаришта
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 12340
Место кај што се пазари.
Англиски: market
Употреба: Економија
Примери:
пазариште за крупен добиток