а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пазари

пазарат; пазарел
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 9599
1. Купува различни стоки.
Англиски: shop Албански: blej, bëj pazar
Употреба: Економија
Примери:
Отиде да пазари.
2. Договори, договара цена при продавање или купување нешто.
Англиски: negotiate Албански: negocioj, pazaroj
Употреба: Економија
Примери:
Ги пазаривте ли компирите?
3. Најме, најмува за некоја работа.
Англиски: hire Албански: bëj pazar
Употреба: Економија
Примери:
Оди пазари мајстори за куќата да ја поправат.
4. (се пазари) се ценка
Англиски: haggle Албански: bëj pazar, pazaritem
Употреба: Економија
Примери:
Уште ли ќе се пазарите?
5. (се пазари) Се погодува, се договара за служба и плаќање.
Англиски: agree Албански: bëj pazar, ujdi
Употреба: Економија
Примери:
Се пазариле веќе за цената.
Се пазарил да служи.