а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пазарџибашија

мн. пазарбашии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 38839
Лицето кое од куќата (домот) оди на пазар, да пазари; тоа обично е старешината, домаќинот на куќата, домот.
Употреба: Архаизам , Економија
Примери:
Пазарбашијата не е дома.