а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пазарџија

мн. пазарџии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9550
1. Лице што оди на пазар да пазарува.
Англиски: shopper Турски: pazarcı Албански: pazarxhi, tregtar
Употреба: Економија
2. Селанец, земјоделец, градинар, кој на пазар ги носи своите производи за продавање.
Англиски: merchant Турски: pazarcı Албански: pazarxhi
Употреба: Економија
Примери:
Се враќаат веќе пазариите, се пуштил пазарот.
Изведенки
пазарџика ж.
мн. пазаџики