а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пазач

мн. пазачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23040
1. чувар
Англиски: watchman Албански: rojtar
Употреба: Ретко
2. Лице кое скришум ги набљудува љубовните двојки.
Англиски: voyeur Албански: vrojtues i fsheht
Употреба: Разговорно