а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пазител

мн. пазители
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 44326
1. Тој што чува, заштитува духовни вредности, бдее за заштита на некаква јавна вредност или за почитување ред, законитост и сл.
Англиски: guardian
Употреба: Архаизам
Примери:
Пазител на народните традиции.
ангел пазител
2. пазач, чувар
Англиски: guardian
Примери:
Ова куче е пазител на планината.
Изведенки
пазителка ж.
мн. пазителки