а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пазуварка

мн. пазуварки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 20268
Џеб до пазувата.
Англиски: pocket
Примери:
Седна до меѓата, со нозете в бразда, и почна да се бара по џебовите, по пазуварките.