а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пакт

мн. пактови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6704
Меѓународен договор, обично со големо политичка значење, на обострана корист - за соработка, сојузништво.
Англиски: pact
Употреба: Дипломатија
Примери:
Пакт за ненапаѓање.
Воени пактови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК