а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паласка

мн. паласки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 26981
1. Кожено чантиче за чување куршуми.
Употреба: Архаизам
Примери:
Една црна крвава паласка остана во снегот.
2. Метална кутија за барут.