а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

палатализира

палатизираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Прави да стане палатален.
Англиски: palatize Албански: palatalizoj
Употреба: Лингвистика
2. (се палатизира) стане палатен
Англиски: palatize Албански: palatalizohet
Употреба: Лингвистика