а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

палатал

мн. палатали
Вид збор: Именка, машки род
Согласка што се изговара со допир на врвот на јазикот кон тврдото непце; тврдонепчена согласка.
Англиски: palatal
Употреба: Лингвистика
Примери:
ќ, ѓ, ј, њ
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК