а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

палата

мн. палати
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4366
1. Владетелски дворец.
Англиски: palace Албански: pallatë,
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Кнежевска палата.
Царската палата.
2. Голема зграда, обично за државна установа.
Англиски: palace Албански: pallatë
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Палата на правдата.
Судска палата.
3. Раскошна богата куќа.
Англиски: palace Албански: pallatë
Употреба: Архитектура и градба , Преносно значење
Примери:
Тој изградил вистинска палата!
Милионерите имаа палати на ривиерата.