а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

палачинка

мн. палачинки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10583
Вид слатки, пржено течно тесто во форма на тркалезна кора, намачкано со џем, мед, слатко и свиткано во ролна.
Англиски: pancake Германски: Palatschinke Албански: petull
Употреба: Гастрономија