а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

палежен

палежна
Вид збор: Придавка
Ранг: 41934
проклет, гаден
Англиски: damned
Примери:
Толку тој палежен пат беше полн со кал.
Палежно време.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК