а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

палента

(едн.) палентата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 34544
качамак, бакрдан
Англиски: polenta Албански: polentë, bakërdar
Употреба: Гастрономија
Примери:
Најчестите варијанти на нашето традиционално јадење се качамак, палента и бакрдан.