а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

палеозоик

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Во геологијата - ера од геолошката историја на Земјата што му претходи на мезозоикот.
Англиски: Paleozoic
Употреба: Геологија