а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

палец

мн. палци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3852
1. Првиот, најдебел прст на раката и на стапалото.
Англиски: thumb Албански: gisht i madh
Употреба: Пословнично
Примери:
(посл.) Палецот ако не беше, ништо човек не ќе направеше.
десен палец
отисок на палец
палци на нозете
2. Мера за должина = 0,027 м.
Англиски: measure Албански: njësi matëse për gjatësi
Употреба: Книжевен збор
Изрази
(разг.) Стискај палци - држи ми среќа.
Изведенки
палче ср.
мн. палчиња
дем.