а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

палка

мн. палки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11798
покус стап
Англиски: stick
Употреба: Разговорно
Примери:
(разг.) Гумена палка за тепање.