а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

палма

мн. палми
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4487
Тропско, јужно дрво со особен изглед на стеблото и листовите.
Англиски: palm
Употреба: Ботаника
Примери:
урмина палма
кокосова палма