а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паметување

паметувањето
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 34160
1. памтење
Англиски: remembrance Албански: kujtesë
Употреба: Разговорно
Примери:
Паметувањето нејзино е прикажано.
(разг.) Целивање - паметување.
2. умување
Албански: jap mend