а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паметува

паметуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 15346
памети
Англиски: remember
Употреба: Разговорно
Примери:
Дали паметуваш кога бевме деца?
(разг.) Да се знае и да се паметува.