а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пампур

мн. пампури
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9193
1. Лимена печка, ќумбе.
Англиски: stove Албански: stufë
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Го запалиле пампурот.
Печеа костени на пампурот.
2. воз (на пареа)
Англиски: train Албански: tren, pampur
Употреба: Архаизам , Транспорт
Примери:
Кога трга пампурот од Прилеп?
3. пароброд
Англиски: steamer Албански: vapor
Употреба: Архаизам , Транспорт
Примери:
Пампурите застанувале во морињата на сведенот Свети Никола.
Изведенки
пампурче ср.
мн. пампурчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК