а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

памукчија

мн. памукчии
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што продава памук.
Турски: pamukçu Албански: pambukxhi
Употреба: Архаизам
2. Тој што растресува памук со дрндало.
Албански: pambukxhi
Употреба: Архаизам