а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

памучен

памучни
Вид збор: Придавка
Ранг: 8180
1. Што е направен од памук.
Примери:
Памучна блуза.
Памучни чорапи.
Памучни стоки.
2. Што се однесува до одгледувањето и обработувањето на памукот.
Примери:
Памучна индустрија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК