а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

памфлет

мн. памфлети
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17679
Кратка полемична творба против некое лице, општествен поредок, политичка појава и сл.
Англиски: pamphlet
Употреба: Литература
Примери:
политички памфлет
саркастичен памфлет
Како контроверзен памфлет, делото предизвика разновидни критики од анархистите ширум светот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК