а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

панагон

мн. панагони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 47044
Товар кој се става на стоката одозгора помеѓу двата странични товари.
Употреба: Ретко
Примери:
Ајде качи го детето на панагон да јава.
Изведенки
панагонен м.
(ретко)