а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

панаѓурски

панаѓурскиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 17536
1. Што се однесува на, што е од панаѓур.
Албански: panairi
Употреба: Економија
Примери:
Панаѓурски дни (денови).
Панаѓурски стоки.
2. Што личи на панаѓур.
Албански: panairi
Употреба: Преносно значење
Примери:
Панаѓурско држење.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК