а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

панголин

мн. панголини
Вид збор: Именка, машки род
Посебен вид цицач, чие тело е покриено со лушпи.
Латински: Pholidota Manis Англиски: pangolin
Употреба: Зоологија