а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

панда

мн. панди
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 34177
Крупно диво животно од фамилијата мечки обраснато со црно-бело крзно што живее во некои области на Кина и Тибет.
Латински: Ailuripoda melanoleuca Англиски: panda
Употреба: Зоологија