а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пандишпан

(едн.) пандишпанот
Вид збор: Именка, машки род
Вид печено слатко тесто од јајца, брашно и шеќер. Пандишпан значи „шпански леб“ но е вид торта што се прави за време на еврејскиот празник Пасха на шпанско-еврејски начин. Пандишпанот е едно од традиционалните сефардски јадења.
Англиски: sponge cake Турски: pandispanya Албански: tortë sfungjeri
Употреба: Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК