а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

панира

панираат; панирал; паниран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Покрие со лебни трошки.
Англиски: breadcrumb Француски: paner
Употреба: Гастрономија
Примери:
Панира шницла.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК