а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паница

мн. паници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11169
1. земјана чинија
Англиски: bowl Албански: tas
Примери:
(посл.) Еднему со лажица, другему со паница.
2. чинија
Англиски: plate Албански: pjatë
Употреба: Дијалектен збор , Гастрономија
3. Мерка за жито.
Албански: masë për matje gruri
Употреба: Дијалектен збор
Изрази
(гатанка) Зелена паница пука од крв - лубеница.
Изведенки
паниче ср.
мн. паничиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК