а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паничар

мн. паничари
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што крева паника, што шири вести што предизвикуваат страв.
Англиски: scaremonger
2. Тој што лесно се избезумува од страв.
Изведенки
паничарка ж.
мн. паничарки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК