а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паничен

паничниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 15940
Што се однесува на паника, што има својство на паника.
Англиски: panic
Примери:
паничен страв
панично бегство
панична врева
Изведенки
1. панично прил.
Пример: Тој панично известува. Панично вреска.
2. паничност ж.