а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паничи

паничат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 21508
1. Покажува дека е обземен со паника, дека доживува паничен страв.
Англиски: panic Албански: bëj panikë
Употреба: Разговорно
Примери:
Тој секогаш почнува да паничи пред испит.
2. Прави, создава паника.
Англиски: panic Албански: bëj, krijoj panikë
Употреба: Разговорно
Примери:
Не паничи.