а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пано

мн. паноа
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 7655
1. Површина на ѕид, таван врамена на некој начин.
Англиски: panel Албански: pano
Примери:
Пано со реклама.
2. Слика од поголеми размери на платно што го зазема тој простор.
Англиски: billboard Албански: billbord
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК