а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

панталони

панталоните
Вид збор: Именка, множина
Ранг: 1493
Горна облека со ногавици што ги покрива нозете, задникот и долниот дел од стомакот.
Англиски: trousers
Примери:
широки панталони
ногавици од панталони
жени во панталони